Wygląda na to, że amerykanie znaleźli nowy sposób na terrorystów. W jednym, z licznych w tym kraju,  laboratoriów wojskowym zakończono właśnie prace nad projektem Anubis. Skojarzenie z egipskim bogiem śmierci jest tu jak najbardziej na miejscu, gdyż urządzenie zaprojektowane przez firmę MAV (Micro-Air Vehicle),  ma podobne zadania. Otóż współczesny Anubis jest mikro-samolotem bezzałogowym (dronem), który... no właśnie i w tym miejscu kończą się niestety informacje jakie posiadamy na jego temat, gdyż jak wiadomo amerykanie posiadają dziwną skłonność do nadużywania klauzuli TOP SECRET.

[caption id="attachment_8509" align="aligncenter" width="550" caption="Predator"][/caption]

Wiemy jedynie, że projekt pochłonął dotychczas 1,75 miliona dolarów i badania nad nim zostały zakończone. Informację tą interpretować można dwojako - albo projekt został zrealizowany i korzysta już z niego amerykańska armia, albo okazał się niewypałem i finansowanie przerwano. Możemy być za to pewni do czego wojsko chce używać Anubisa. Ma on zastąpić większe pojazdy tego typu, takie jak Predator i Reaper, używane do ataków na pojedyncze cele.  Pojazdy te, uzbrojone w rakiety Hellfire, okazały się bardzo zawodne. Często zdarzało się, że zamiast członków Al-kaidy ginęli przypadkowi ludzie. Np. w 2002 r. maszyna zaatakowała mieszkańca wioski Zhawar Kili tylko dlatego, że wyróżniał się z tłumu swym wzrostem. Poza tym rakiety Hellfire, nie do końca nadają się do ataków na ludzi, gdyż tworzono je z myślą o atakach na pojazdy opancerzone, a więc jednostki zdecydowanie mniej ruchliwe niż człowiek.

[caption id="attachment_8506" align="aligncenter" width="550" caption="Wasp"][/caption]

Co ciekawe, amerykanie posiadają już micro-drona. Urządzenie o nazwie Wasp (osa). Waży ono około 400 gramów, pozwala na 45 minut lotu i ma zasięg rozciągający się na niemal 5 kilometrów. Jednak, ze względu na rozmiary pojazd nie jest w stanie dźwigać żadnej broni i używany jest głównie w celach zwiadowczych. Stąd potrzeba powstania Anubisa. Cóż,  jeżeli na prawdę posłuży on do eliminacji "tych złych" i zmniejszy straty w cywilach, to projekt ten należny ocenić pozytywnie.

źródło: wired

P.S:  Polacy nie gęsi i swój samolot bezzałogowy mają. Przeczytacie o nim tu:

klik!