Coraz częściej słyszymy, że biały cukier jest zły, że to tak zwana biała śmierć. Część naukowców twierdzi, że cukier uzależnia i prowadzi do otyłości. Osoba, która przechodzi na dietę, powinna ograniczyć spożywanie cukru, ponieważ dostarcza on niepotrzebnych węglowodanów. Cukier biały nie zawiera prawie żadnych składników odżywczych, jest poddawany procesowi rafinacji, przez co pozbawia się go niemal wszystkich właściwości. Na koniec procesu do jego składu dodawane są substancje chemiczne takie jak: kwas fosforowy, czy dwutlenek siarki. Największy problemem stanowi to, że cukier jest we wszystkim. Jest w płatkach śniadaniowych, w gotowych sosach, dżemach. Jeżeli cukier występuje we wszystkich gotowych przetworach, to pomyślmy, jakie jest nasze dzienne spożycie cukru, kiedy pozwalamy sobie dosłodzić herbatę czy zjeść ciasteczko.

cukier trzcinowy nierafinowanyCzym jest cukier trzcinowy

Zastanawiając się nad zamiennikiem cukru, który będzie mniej szkodliwy, wielu osobom przychodzi na myśl cukier trzcinowy nierafinowany, który jest znany już od wielu lat. Z roku na rok zdobywa coraz większą popularnością w naszym kraju. Cukier trzcinowy nierafinowany jest produkowany z trzciny cukrowej, a nie jak w przeciwieństwie swojego popularniejszego odpowiednika z buraka cukrowego. Proces wytwarzania cukru trzcinowego nierafinowanego przebiega inaczej niż w przypadku białej odmiany, ponieważ nie jest dodatkowo oczyszczany. Wszystko to sprawia, że jego skład jest niezwykle bogaty cenne wartości, cukier trzcinowy nierafinowany zawiera bardzo liczne składniki odżywcze takie jak np. potas, wapń, magnez, czy żelazo. Brązowy kolor zawdzięcza melasie, będącej syropem z trzciny cukrowej. Jeżeli nie możemy zrezygnować z słodkości to, zastąpmy tradycyjny cukrem trzcinowym nierafinowanym, jest zdrowszy od białego i znacznie smaczniejszy dzięki nucie wanilii i cynamonu wyczuwalnej w smaku.

Uważaj na pułapki

Kupując trzcinowy cukier musimy uważać na pułapki, które czyhają na nas na sklepowych półkach. Producenci, często nie mówią prawdy i zamiast cukru brązowego, którego nazwa widnieje na opakowaniu, otrzymujemy cukier biały zabarwiony na trzcinowy kolor. Jest to sprytny zabieg, którego możemy się ustrzec, dokładnie czytając etykiety. Żeby mieć pewność, że otrzymamy cukier trzcinowy, powinniśmy kupić ten, który jest wyraźnie oznaczony jako nierafinowany. W przeciwnym wypadku otrzymamy cukier zabarwiony na brązowo karmelem lub inną substancją koloryzującą. Zapłacimy za niego dużo więcej niż za zwykły cukier, a w zamian nie otrzymamy nic zdrowszego. Nie dajmy się zwieść producentom i kupujmy z głową. Zanim, wybierzemy produkt, który jest pokazany w reklamie, zapoznajmy się z jego etykietą. Będziemy mieli wtedy pewność, że wiemy, co jemy. Pamiętajmy, że żaden cukier nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, ale jego całkowita eliminacja z diety jest bardzo trudna, ponieważ musielibyśmy zrezygnować z wszelkich przetworzonych produktów i wszystko gotować sami co byłoby bardzo czasochłonne. Trochę przyjemności w życiu przyda się każdemu, więc nie bądźmy zbyt radykalni i korzystajmy z cukru rozsądnie.