Czy to możliwe by telefon komórkowy posiadał wbudowany aparat o matrycy wielokrotnie większej niż tradycyjne cyfraki czy nawet lustrzanki? Znawcy fotografii odpowiedzą za pewne megapiksele to nie wszystko i za pewne mieć będą rację, jednak upakowanie 41 Mp w smartphonie i tak robi wrażenie.

Sprawcą tego całego zamieszania jest nowa Nokia 808 Pureview. To właśnie ona wyposażona została w obiektyw Carl Zeiss o matrycy 41 Mp. Zapomnijcie jednak o robieniu zdjęć tej wielkości (no chyba, że planujecie wydrukować je na bilboardzie). Wysoka rozdzielczość matrycy ma raczej pozwolić na wyostrzenie zdjęć i dowolne ich kadrowanie. Specjalny silnik graficzny nokii "pakuje" kilka pikseli w jeden co pozwala uzyskać superostre fotografie (jak na warunki telefoniczne oczywiście). Przykładowe fotografie zrobione nową Nokią znajdziecie tutaj, ale nie wierzę, że PRowcy fińskiej kompanii wpuścili by je do neta bez retuszu.

Nokia 808 to jednak nie tylko aparat. Pozwala ona także na kręcenie filmów full HD oraz oglądanie ich na telewizorze dzięki wbudowanemu złączu HDMI. O odpowiednie doświetlenie fotografii i filmików dbają za to Xenonowy flash i podświetlenie LED. Ekranik na jakim oceniać będziemy nasze fotograficzne umiejętności ma przekątną 4" i rozdzielczość 640 x 360. Całość napędza zaś procesor 1,3 GHz i 512 MB pamięci RAM (bardziej szczegółową specyfikację smartphona znajdziecie tutaj). Gdyby ktoś był chętny na zakup tego smartphota to musi jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż trafi on na rynek dopiero w maju. Dodatkowo niezbędne będzie wolne 605 $.

źródło: gizmag, nokia