Zwierzęta a nauka

eChociaż trudno się niekiedy do tego przyznać, wiele niesamowitych rozwiązań w świecie nauki zawdzięczamy zwierzętom. Dzięki niektórym zdolnościom i zachowaniom zwierząt potrafimy rozwiązywać problemy, które kiedyś były zbyt trudne. Przykładem są chociażby mrówki, których zachowanie pomogło w rozwiązaniu problemu planowania podróży wędrownych akwizytorów. Mrówka, która znajdzie jakiś smakowity kąsek wraca do mrowiska. Wkrótce wszystkie wybierają taką trasę między jedzeniem a mrowiskiem, która jest najkrótsza. Spowodowane jest to przez pozostawione ślady zapachowe ? mrówki nie mają najlepszego wzroku, dlatego nie mogą kierować się nim w przypadku dłuższych wędrówek. Im więcej osobników zostawi zapach na ścieżce, tym szybciej reszta pójdzie tą samą trasą. O wiele bardziej smutnym faktem jest wykorzystywanie samych zwierząt do badań naukowych. Na szczęście obecnie o wiele lepsze efekty dają eksperymenty przeprowadzone na komórkach metodą In vitro, istnieje więc duża szansa, że eksperymenty na zwierzętach będą jedynie ostatecznością. Zwierzęta bywają natchnieniem także jeśli chodzi o technologię. W Szwajcarii stworzono kamerę, która dzięki temu, że jest zbudowana jak musze oko, może rejestrować obraz w pełni trójwymiarowy.

Podobne wpisy
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak niestandardowo można wykorzystać przedmioty, które otaczają nas w codziennym życiu?
Medycyna poczyniła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nieprawdopodobne postępy. Szczepionki, transplantologia, antybiotyki, nowoczesne lekarstwa, metody
Każdy rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Chciałby, żeby rozwijało się jak najlepiej,
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów