Tratwa ratunkowa filtrująca wodę

Tratwa ratunkowa filtrująca wodę

Paradoksalnie, największym problemem rozbitków, dryfujących po oceanie, jest brak wody. Słona morska nie nadaje się do picia, a zapasy słodkiej szybko się wyczerpują. Zaradzić temu może tratwa Kim Hoffman.

Kim – absolwentka San Francisco’s Academy of Art, stworzyła projekt tratwy, która pozyskiwać będzie pitną wódę dla rozbitków. Koncept swój nazwała Sea Kettle (morski czajnik)

Woda pozyskiwana jest w procesie odsalania. Rozbitkowie najpierw pompują słoną wodę do przeźroczystego pojemnika na dachu tratwy. Jego spód jest czarny, aby jeszcze lepiej skupiać promienie słoneczne. Tam pod wpływem temperatury woda zaczyna parować, a sól osadza się na dnie pojemnika. Następnie para skrapla się na kopule i spływa po niej do zbiorników, napełniając je świeżutką, słodką wodą.

Niestety system ten posiada jedną zasadniczą wadę – działa jedynie w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest odpowiednio duże. Rozbitkowie z Titanica nie mieliby wielkich szans.

źródło: gizmag

Podobne wpisy
Wakacyjne wyjazdy większość z nas ma już za nami. Ale kiedy my odpoczywaliśmy, nasze samochody
Na rynku dostępnych jest wiele przedmiotów służących do zaciskania. Najczęściej wykorzystywane są w instalacjach transportujących
Rekreacyjna jazda po trudnym terenie stała się ostatnio na tyle popularna i szeroko dostępna, że
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*