Technologia i jej wpływ na nasze życie

Technologia i jej wpływ na nasze życie

Obecnie rozwój technologii dostarcza nam wielu ciekawych rozwiązań, mających duży wpływ na nasze codzienne życie. Czy wyobrażamy sobie świat bez komputerów, telefonów, Internetu i wielu innych, do niedawna niemających prawa bytu wynalazków? Jesteśmy uzależnieni od postępu, który ma na celu ułatwić nasze życie. Czy jednak jesteśmy w stanie nad nim zapanować i czy jego wpływ jest wyłącznie pozytywny?

Pozytywne strony rozwoju.

Rozwój technologii niewątpliwie ma wiele zalet. Obecnie mamy całą wiedzę dostępną na wyciągnięcie ręki, dzięki obecności telewizji i Internetu. Tym bardziej, że nie musimy wertować książek w poszukiwaniu pożądanej informacji, kiedy możemy wpisać hasło w przeglądarkę i w sekundę odnaleźć to, czego szukamy. Inną sprawą jest ułatwienie życia w praktycznie każdym aspekcie. Dzisiaj możemy załatwić prawie każdą sprawę bez wychodzenia z domu. Umówienie wizyty u lekarza, czy choćby fryzjera, zakupy i przelewy bankowe nie stanowią żadnego problemu i oszczędzają nasz czas. Dodatkowo mamy kontakt z każdą inną osobą dostępną w sieci, nawet jeśli przebywa ona za granicą. Również nasze obowiązki zawodowe ulegają zmianie, gdyż nie zawsze musimy być w miejscu pracy, dzięki służbowym sprzętom i połączeniu internetowym. Warto też wspomnieć o wielu aplikacjach i urządzeniach, które dla potrzebujących pomocy i motywacji mogą być dużą podporą, oraz o możliwościach, jakie daje nam postęp w odkrywaniu cennych informacji na temat naszego zdrowia, historii i wielu innych.

Negatywny wpływ technologii.

Niestety każda zaleta pociąga za sobą jednocześnie wadę. Pożądany napływ informacji dla wielu osób może okazać się zgubny i wywołać przeciążenie umysłu, a co za tym idzie brak koncentracji. Dodatkowo zmniejszyć chęć do przemyśleń, gdyż mamy podsuwane rozwiązania w każdym temacie. Technologia sprawia, że słabną nasze relacje z bliskimi, ograniczamy spotkania z ludźmi twarzą w twarz, kiedy możemy z nimi pisać lub rozmawiać on-line. I niestety mimo złudnej oszczędności czasu, dokłada również obowiązków, np. kiedy swoją pracę dzięki wirtualnym możliwościom wykonujemy poza określonym czasem. Powoduje to zatarcie ważnej granicy pomiędzy odpoczynkiem a pracą. Poważnym problemem z technologią jest uzależnienie się od niej. Z tego wynikają wszystkie negatywne konsekwencje. Często zamiast oszczędzać czas, zwyczajnie go tracimy, a zamiast rozwijać kontakt z innymi zwyczajnie się izolujemy.

Technologia i jej rozwój mają wielki wpływ na nasze życie, dlatego ważne jest żeby rozsądnie z niej korzystać. Tylko od nas zależy czy nie poddamy się jej wpływom i będziemy korzystać z niej z umiarem. Z taką umiejętnością jesteśmy w stanie wykorzystać ją w pozytywny sposób.

Podobne wpisy
Chyba każdy miłośnik kina amerykańskiego, widział na nowych produkcjach taki asortyment jak bongo szklane, które
Założenie, które przyświecało projektowaniu iPhone'a XR było takie, że ma to być nieco tańsza opcja
Nowoczesne technologie otaczają nas coraz śmielej. Nie inaczej jest z dotykowymi ekranami, które pojawiają się
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*