Satelita przepadł w przestrzeni kosmicznej

Po ponad miesiącu prób, nawiązanie ponownej łączności z satelitą Envisat nie powiodło się. ESA, do której należy satelita, kilka dni temu zakończyła prace nad przywróceniem łączności. To dość tajemnicza sytuacja, do której nie dochodzi zbyt często.

 

Dokładnie 8 kwietnia łączność z satelitą Envisat została zerwana z niewiadomych przyczyn. Wśród wielu hipotez pojawia się teoria o spięciu na pokładzie sondy. Po wykryciu spięcia satelita przełącza się w tryb awaryjny, z którego nie da się już wyjść. Na dobrą sprawę, satelita już przepadł.

 

To ogromna strata nie tylko materialna – Envisat kosztował 2,9 miliarda dolarów ? ale i naukowa. Envisat był bowiem największym cywilnym satelitą do obserwacji Ziemi. Początkowo miał pracować 5 lat i fotografować Ziemię z orbity. Jak się okazało, czas pracy wydłużył się dwukrotnie, więc można powiedzieć, że Envisat zasłużył na odpoczynek.

 

Niestety pozostał pewien problem. Otóż satelita stał się ogromnym i niezwykle niebezpiecznym obiektem, który zdaniem naukowców jeszcze przez 150 lat będzie stanowił zagrożenie w przestrzeni powietrznej.

Źródło: ESA

Podobne wpisy
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak niestandardowo można wykorzystać przedmioty, które otaczają nas w codziennym życiu?
Medycyna poczyniła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nieprawdopodobne postępy. Szczepionki, transplantologia, antybiotyki, nowoczesne lekarstwa, metody
Każdy rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Chciałby, żeby rozwijało się jak najlepiej,
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*