Robo-śmieciarz na każde twoje skinienie

Robo-śmieciarz na każde twoje skinienie

Rok czy 2 lata temu głośno było o pewnym śmierdzącym problemie zaistniałym w Neapolu. Strajk służb oczyszczania spowodował, że w przeciągu dosłownie kilku dni miasto utonęło w śmieciach. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie włoskie miasto – Peccoli, obrano na miejsce prób robota DustCart.

Roboty w kosmosie

Misją  2 robotów jest odbieranie śmieci ze 100 domów objętych programem. Co ważne wszystko odbywa się „just-on-time”. Śmieci nie zalegają przez tydzień w kuble przed domem , lecz  są od razu wywożone przez robota przywoływanego „na telefon”.

Zdjęcie z prezentacji robota w Korei Płd.

Robot dla babci i dziadka

Projekt DustBot posiada dofinansowywanie ze środków unijnych, gdyż celem jego powstania jest rozwiązanie problemu gospodarowania odpadami w miastach o historycznej zabudowie, gdzie nie wszędzie może dotrzeć tradycyjna śmieciarka. Robot wielkości człowieka, obsługujący w zasadzie tylko jedna rodzinę na raz, powinien za to bez trudu poradzić sobie z wąskimi uliczkami i zaułkami.

Robopług

Sterowanie robotem odbywa się na 3 poziomach. Pierwszy, to autonomiczny system każdego DustCarta, opierający się na czujnikach ruchu i rozpoznawaniu głosu, zapobiega kolizjom na drodze. Drugi, to automatyczny system zdalnego sterowania, pilnujący, aby robot dotarł do celu. Trzeci, to ręczna „ludzka” kontrola używana jednak tylko w sytuacjach ekstremalnych.

Pomysłowe śmietniki

Producenci robota szacują, że w najbliższych latach na terenie Europy wystąpi zapotrzebowanie na 100 000 robotów. A że koszt użytkowania systemu jest porównywalny z tradycyjna metodą wywozu śmieci, naukowcy maja nadzieję, że system zachęci ludzi także do recyclingu.

źródło: gizmag

Podobne wpisy
Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na ogrzewanie gazowe. Wszystkie osoby, które decydują
Stal jest materiałem często używanym do wykonywania konstrukcji stalowych w firmie ażurowej. Tak wykonane elementy
W epoce sprzed telefonów komórkowych, zdjęcia wykonywane były różnego rodzaju samodzielnymi aparatami, w których obraz
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

1 thought on “Robo-śmieciarz na każde twoje skinienie”

  • Pingback: Śmietnik bez dna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*