Przyszłość branży motoryzacyjnej

Przyszłość branży motoryzacyjnej

Zaawansowane technologicznie samochody to jedna z wizji przyszłości, którą snuli zawsze miłośnicy science fiction. Nie mamy jeszcze aut latających, jakie mogliśmy kiedyś oglądać w kreskówkach lub filmach, jednak wszystko wskazuje na to, że nowoczesne samochody będą bardzo zaawansowane technicznie i przede wszystkim – wielofunkcyjne.

Bez kierowcy
Samochody autonomiczne to pojazdy, które są sterowane automatycznie. Ściślej mówiac – do ich prowadzenia nie jest potrzebny czynnik ludzki – człowiek jest tylko pasażerem. Większość ekspertów zgadza się, że to właśnie takie maszyny zastąpią w przyszłości tradycyjne samochody. Oznacza to spore zmiany w branży motoryzacyjnej.

Główny pasażer
Jeżeli nasze drogi zostaną zdominowane przez samochody autonomiczne, kierowcy przestaną być potrzebni. Czy zawodowi kierowcy muszą się zatem obawiać „konkurencji” i wyparcia z rynku pracy? Niekoniecznie, ponieważ w ich przypadku dochodzi także odpowiedzialność za wieziony towar, a tego maszyna już nie przejmie. W czasie transportu kierowcy będą mogli zatem odpoczywać.

Technologia V2V
W samochodach autonomicznych znajdzie się technologia V2V (skrót od Vehicle 2 Vehicle), która umożliwi komunikowanie się pojazdów między sobą, a także łączenie z infrastrukturą drogową. Dzięki temu samochód będzie na bieżąco informowany o wszelkich utrudnieniach, jakie mogą go spotkać na drodze (korki, remonty, wypadki itp.). To z kolei pomoże znacznie lepiej rozplanować trasę i szybciej dotrzeć do celu. Jest to szczególnie ważne w przypadku towarów, które muszą być dostarczone o określonej godzinie.

Autonomiczny kurier
W Chinach stworzono pojazdy autonomiczne, które zastępują tradycyjnego kuriera. To niewielkie auta, które rozwożą paczki w różne punkty miasta. Pojazdy poruszają się same, jednak nad ich prawidłową pracą czuwają na razie pracownicy. W przyszłości jednak planowane jest zupełne odejście od tego rozwiązania. W Pekinie pojawiły się również autonomiczne taksówki, które na razie poruszają się tylko po określonych punktach i są dostępne tylko dla ścisłego grona odbiorców.

Podobne wpisy
Rok 2018 był kolejnym rokiem wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych. Coraz większemu wyborowi modeli towarzyszy oczekiwany
Udany zakup samochodu z drugiej ręki zazwyczaj wymaga choćby podstawowej wiedzy o motoryzacji. Jeśli znamy
Auto posiadające kontakt z warunkami atmosferycznymi, naturalnym środowiskiem i brudem, szybko traci swój atrakcyjny wygląd,
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

1 thought on “Przyszłość branży motoryzacyjnej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*