Popularne rodzaje felg aluminiowych

Popularne rodzaje felg aluminiowych

Zadbana felga samochodowa od razu rzuca się w oczy, w pozytywny sposób wpływając na ogólną estetykę danego auta. Jeśli chodzi o właściwości czysto dekoracyjne, na pierwszym miejscu zwykle stawiane są alu felgi, czyli felgi aluminiowe. Nie każdy kierowca zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takie felgi zazwyczaj znacznie się od siebie różnią, przy czym nie chodzi tutaj jedynie o ich wygląd zewnętrzny, ale o sposób ich wykonania. W sprzedaży znajdziemy przynajmniej kilka kategorii popularnych alusów, w tym felgi aluminiowe odlewane, kute i wyciskane. Każda z nich ma nieco inne właściwości, które wpływają na komfort jazdy i na trwałość produktu, dlatego trzeba o tym pamiętać szukając nowego kompletu alufelg do swojego auta. Często spotykaną, bo najtańszą i najprostszą w produkcji formą alu felgi są aluminiowe felgi odlewane, wykonane w tzw. technologii grawitacyjnej. Roztopiony metal wlewany jest do wcześniej przygotowanej formy, w której zastyga. W tym przypadku do wykonania felgi nie używa się żadnej dodatkowej siły poza siłą grawitacyjną. Niestety ta popularna i tania metoda produkcji ma zasadniczą wadę. Tego typu alusy są zwykle dosyć ciężkie, a także mniej wytrzymałe ? łatwiej ulegają odkształceniom. Sporą wadą tej technologii jest także duża ilość materiału zużywanego do produkcji felg. W związku z tym, współcześnie coraz większa liczba producentów alufelg korzysta z bardziej ekonomicznych technologii ciśnieniowych.

Alu felgi na: Felgeo.pl
Alu felgi na: Felgeo.pl
Drugi popularny rodzaj alufelg to felgi aluminiowe kute. W tym przypadku felgę poddaje się dodatkowej obróbce termicznej i mechanicznej. Po podniesieniu temperatury materiału, felgę poddaje się naciskowi przy pomocy specjalnie przystosowanej do tego celu prasy. W ten sposób uzyskuje się większą wytrzymałość materiału przez jego zagęszczenie. Alu felgi wykonane w tej technologii produkcji są znacznie droższe, ale też znacznie bardziej wytrzymałe niż klasyczne felgi odlewane. Zwykle tego typu felgi stosuje się w samochodach sportowych, które często poddawane są ekstremalnym próbom wytrzymałościowym. Trzeci rodzaj felg aluminiowych to felgi wykonane w technologii ciśnieniowej. Obecnie to najbardziej popularna, można powiedzieć unowocześniona wersja technologii grawitacyjnej. W tym przypadku w wykonaniu odlewu pomaga sprężone powietrze, które kieruje płynne aluminium w odpowiednie miejsca formy, co poprawia walory estetyczne końcowego produktu, a po części wzmacnia również jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Tak przygotowany odlew jest jeszcze obrabiany przez różnego rodzaju maszyny, dla uzyskania wyjątkowo gładkiej, lśniącej powierzchni.

Podobne wpisy
Kiedy przychodzi lato i pojawiają się pierwsze wakacyjne temperatury, zazwyczaj jesteśmy zachwyceni. Niestety, szybko przychodzi
Chyba każdy miłośnik kina amerykańskiego, widział na nowych produkcjach taki asortyment jak bongo szklane, które
Założenie, które przyświecało projektowaniu iPhone'a XR było takie, że ma to być nieco tańsza opcja
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów