Niesamowity talent marsjańskich wiatrów

Wiatr potrafi tworzyć piękne rzeźby. Można się o tym przekonać oglądając wyrzeźbione przez wiatry skały lub pięknie uformowane pustynne wydmy. Jeśli jednak ktoś uważa, że to szczyt możliwości natury, jest w ogromnym błędzie i z pewnością nie widział, co może stworzyć wiatr na Marsie.

Zdjęcia opublikowane przez NASA pokazują prawdziwe cuda, jakie tworzy wiatr na powierzchni Czewonej Planety. Obrazy wykonała sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Widać na nich wyraźnie, jak wiatry marszczą powierzchnię wydm w rejonie zwanym Noachis Terra. Trzeba przyznać, że to już nie nauka. Wartość estetyczna tych obrazów przewyższa wszystko to, co można napisać.

Takich rzeczy nie można zanalizować, zapisać wzorem lub definicją. Można jedynie sprostować, że wydmy to jedna z najczęściej występujących cech krajobrazu Marsa. Wyraźnie widoczne ślady erozji i osadzania się mówią o bogatej geologicznej przeszłości okolicy. Dodajmy na marginesie, że Mars Reconnaissance Orbiter krąży po orbicie Czerwonej Planety od 2006 roku.

Źródło: NASA

Podobne wpisy
Każdy rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Chciałby, żeby rozwijało się jak najlepiej,
Eksperci twierdzą, że promieniowanie telefonów komórkowych emitowane przez wieże z nadajnikami może powodować choroby takie
Utrata danych na komputerze to codzienność wszystkich użytkowników. Czasami dzieje się to przez przypadek, czasami
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*