NASA prosi o pomoc w sprawie Marsa

NASA prosi o pomoc w sprawie Marsa

Mars ? planeta owiana tajemnicami, spiskami i wieloma legendami. Zazwyczaj w wielu opowieściach kosmici pochodzą właśnie z tej Czerwonej Planety. Niestety przez cięcia budżetowe w NASA możemy nigdy się nie dowiedzieć, czy tam w ogóle istnieje jakiekolwiek życie. Czy plan ekonomicznych eksploracji kosmosu dojdzie do skutku?

 

Największymi ofiarami zmniejszonego budżetu stały się dwie ważne misje kosmiczne w ramach Mars Joint Exploration Initiative. Obie były planowane na lata 2016 i 2018, wtedy to NASA na spółkę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) miała wysłać na Marsa satelitę badawczego, który dokonywałaby badań planety oraz dużego łazika planetarnego.

 

W efekcie cięć budżetowych, NASA nie jest w stanie zrealizować pierwotnych planów. W związku z problemami odpowiedzialna za program badawczy Mars Program Planning Group (MPPG), zwróciła się do naukowców, przemysłu i instytucji rządowych z pewną prośbą. Poprosili o stworzenie ekonomicznego i prostego planu oraz zestawu projektów zbadania Marsa.

 

Za ostateczną datę NASA obrała rok 2020, czyli 4 lata później niż zakładał pierwotny plan. Co ciekawe, w tym samym okresie misje na Marsa planują Chiny oraz Rosja. Czy będziemy świadkami kolejnego wyścigu w kosmosie? Czy i tym razem pierwszymi, którzy dokonają założonego celu będą Amerykanie? A może Chińczycy pogodzą dwa zwaśnione kraje i jako pierwsi postawią krok na Marsie? Z niecierpliwością wyglądamy w przyszłość.

 

Źródło: NASA

Podobne wpisy
MRI to w skrócie rezonans magnetyczny głowy - jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych. Rezonans umożliwia
Wirusowe zapalenie wątroby nazywane jest w skrócie WZW. To cichy zabójca, który nie daje oznak
Inaczej określana mianem choroby dłoni, stóp oraz ust. O czym mowa? Oczywiście o chorobie bostońskiej,
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

2 thoughts on “NASA prosi o pomoc w sprawie Marsa”

  • Kto wie, może za kilkanaście lat misja na Marsa będzie możliwa. Wiem, że trwają prace nad nowym napędem impulsowym, więc kto wie. Szczególnie ciekawią mnie plany Chin, wyglądają na szczególnie ambitne.

  • Nie chce mi się wierzyć, że któreś państwo samodzielnie zdecyduje się na taką misję. To będzie jeszcze większe przedsięwzięcie niż misja na księżyc a przecież pamiętamy ile sił to kosztowało. Jeśli polecimy na Marsa to będzie to połączona misja kliku krajów – tak mi się wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*