Największa farma wietrzna w Polsce! 120 MW!

Największa farma wietrzna w Polsce! 120 MW!

Wczoraj przejeżdżałem przez gminę Margonin w województwie wielkopolskim. Wszystko wyglądało normalnie, nieduża miejscowość, nawet dość ładna. Prawdopodobnie przejechałbym nie zwracając większej uwagi gdzie jestem, gdyby nie las potęęęężnych wiatraków, który nagle zobaczyłem. Szok! Wiatraki były naprawdę potężne i przede wszystkim było ich mnóstwo. Naliczyłem około 20, a wszędzie naokoło było widać kolejne słupy gotowe do postawienia.

wiatraki2

Zaintrygowany tym faktem postanowiłem poszukać co-nieco w googlach. Okazało się, że bardzo przedsiębiorczy i zaradny burmistrz Margonina Leszek Łochowicz sprowadził bardzo bogatego inwestora z Portugalii, który stawia największą w Polsce farmę wiatrową!

Inwestorem będzie, wspomniana wcześniej, portugalska Grupa EDP Renevables. Jest to potężna korporacja energetyczna posiadająca wiele inwestycji na całym świecie. W Polsce planują ukończyć budowę 60 wiatraków o mocy 2MW, co da całkowitą moc farmy w imponującej liczbie 120 MW! Będzie to największa farma w Polsce dająca połowę uzyskiwanej obecnie energii wietrznej w naszym kraju oraz jednocześnie jedna z większych w Europie.

edp2

Oto słowa burmistrza Łochowicza:

„Jest to ogromne wyzwanie pod względem logistycznym – biorąc pod uwagę fakt, iż na terenie gminy Margonin powstanie 60 turbin wiatrowych – każda o mocy 2 MW zainstalowanych na 100 metrowych wieżach – co wymaga ciągłej współpracy z 70-cioma rodzinami – właścicielami gruntów, na których posadowione zostaną wieże i ich okablowanie podziemne.

Cieszy nas fakt, iż współpraca ta wpłynie pozytywnie wpłynie na budżety tych rodzin, a co najistotniejsze na budżet Miasta i Gminy Margonin. Z perspektywy naszej gminy ważne jest również to, że spora część dróg gminnych oraz pozostałej infrastruktury zostanie zmodernizowana, a także wybudowana od nowa.
Nie muszę chyba dodawać, że wytwarzana tu energia będzie z całą pewnością czysta ekologicznie, co nie jest bez znaczenia dla mieszkańców naszej gminy – a także stanowi pewnego rodzaju przeciwwagę dla innych źródeł energii elektrycznej (w tym nuklearnych).

Drodzy państwo, chciałbym zapewnić, że Grupa EDP Renevables oraz jej przedsięwzięcie były i nadal będą wspierane przez nasze Miasto i Gminę. Poza tym jestem przekonany, że Grupa EDP inwestując na terenie Miasta i Gminy Margonin jest w stanie zainteresować tym miejscem innych inwestorów, którzy poprzez swoją działalność będą w stanie polepszać jakość życia mieszkańców naszego powiatu, a tym samym Miasta i Gminy Margonin.”

Dla mnie najlepszą wiadomością jest fakt, że inwestycja już trwa. Nie wiem kiedy się zakończy, ale zdaję się że połowa już za nimi. Każdy z wiatraków razem ze śmigłami będzie mierzył ok. 150 metrów. To naprawdę giganty! Koszt jednego to 16 mln zł, łatwo więc policzyć, że koszt całej inwestycji przekroczy miliard złotych jeśli wliczyć w to budowę punktów zbiorczych i całej dodatkowej infrastruktury.

wiatrak1

– Niestety trochę zmieniły się realia. – mówi zastępca burmistrza, sekretarz gminy Wiesław Swosiński. – W momencie podejmowania decyzji, parę lat temu mniej ryzykowaliśmy. Teraz podatek od nieruchomości, który zależy od wielkości budowli został ograniczony do samego słupa i fundamentu, bez śmigieł i siłowni. Oficjalnie nie ma w Polsce lobbingu, ale jakimś cudem zmieniła się definicja budowli na niekorzyść samorządów. Do kasy gminnej wpłynie więc mniej pieniędzy, nie mówiąc, że inna jest też wartość dolara. Ale i tak jesteśmy dobrej myśli, zastrzyk finansowy wyniesie ok. 2 mln zł. (ok. 10 proc.), przy 19-20 milionowym budżecie gminy. Te dziesięć procent to dużo, tyle brakuje nam do spełnienia bardziej ambitnych planów inwestycyjnych.

Zdaniem samorządowców pieniądze będą procentować i pomogą w kreowaniu rozwoju turystyki w gminie, której przypomnijmy wielkim orędownikiem jest burmistrz Leszek Łochowicz.. – Gmina zyska kilometry wzmocnionych i przebudowanych dróg, nie licząc dojazdów bezpośrednio na pola. Nie byłoby nas na to stać.
Póki co jednak gigantyczne ciężarówki spowodowały sporo szkód na nieprzystosowanych do takich ciężarów lokalnych drogach. Zdaniem sołtys Radwanek Wandy Bonikowskiej, da się jednak znieść te uciążliwości. Ważne, że coś się dzieje – mieszkańcy w przeważającej części są zadowoleni. Poza tym to nawiązanie do tradycji, bo jak pamięta z dzieciństwa w dawnych Radwankach wiatraki były stałym elementem pejzażu.
Trzeba przyznać, burmistrzowi Margonina udała się rzecz wręcz niewyobrażalna. Podczas gdy w innych częściach Polski protest wywołuje już budowa pojedynczego masztu lub wieży, tu ciche mozolne negocjacje z każdą z rodzin – właścicieli gruntów przyniosły wymierne rezultaty. Sceptyków i malkontentów było jak na lekarstwo. – Burmistrz konsultował się z nami, organizował spotkania, przekonywał. W końcu sprawa została zaklepana, umowy podpisane. – mówi Helena Cieślak – jedna z właścicielek gruntu, na którym stanie maszt – Tutejsi rolnicy nie śpią na pieniądzach i 8 tysięcy zł za dzierżawę rocznie, piechotą nie chodzi. Teraz ruch się zrobił we wsi, jakiego nie pamiętają najstarsi mieszkańcy.
W sumie na terenie gminy Margonin powstanie 60 wiatraków – zgrupowanych w dwóch farmach na terenie kilku sołectw. Pierwsza to – Studźce – Radwanki – Podstolice (11 masztów), drugą zaplanowano w okolicach Sułaszewa – Pruchnowa (49 sztuk), obie rozmieszczone są na obszarze ponad 50 kilometrów kwadratowych! Wymagać to będzie ciągłej współpracy z 55 rodzinami – właścicielami gruntów, na których posadowione zostaną maszty. A koszt jednego jest olbrzymi i wynosi ok. 16 mln złotych.
Aż dziw, że nigdzie nie było słychać o tym przedsięwzięciu. Wydaje mi się, że sprawa warta nagłośnienia. Może na chwilę zamknie to usta wszystkim malkontentom, którzy wciąż mówią, że „w naszym kraju to nic nigdy nie wyjdzie”. A tu proszę, jednak coś wychodzi.. 🙂
Źródło: margonin.pl
Podobne wpisy
Każdy z nas jako dziecko pytał dosłownie o wszystko. Być może dzisiaj ktoś zadał Ci
Komputery zawdzięczają swoje działanie sygnałom elektronicznym, czyli zjawiskom fizycznym związanym z przepływem elektronów. Naukowcy pracują
Wizja wypoczynku w kosmosie przytaczana była wielokrotnie w różnego rodzaju wizjach świata przyszłości. Co prawda
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

27 thoughts on “Największa farma wietrzna w Polsce! 120 MW!”

 • Nie jestem ekspertem ale … im wiecej elektrowni wiatrowych tym cena pradu wieksza. (Dunczycy juz to przerobili). Bez technologi magazynowania energi farmy wiatrowe dla energeyki sa jedynie wrzodem 🙁

 • Niestety Grzegorz ma rację. Pamiętajmy że tylko część wiatraków będzie się obracała, bo nie wszędzie będzie akurat wiatr. W normalnej elektrowni prądu produkuje się tylko tyle ile akurat potrzebuje sieć bo inaczej po prostu się nie da. Moc bloku zwiększa się lub zmniejsza używając programów sterujących systemami regulacji turbin i kotłów. Ciekawe jak rozwiązany jest ten problem w takiej elektrowni wiatrowej? Dodam że 200 MW dla jednego bloku elektrowni to jest na dzisiejsze możliwości techniczne mało.

 • miesiąc temu przejeżdżałem przez Wielkopolskę i na widok tylu wiatraków dziwiłem się, że tyle jest w Polsce utyskiwania na brak elektrowni wietrznych.

 • No właśnie te całe zachwyt nad szpecącymi krajobraz wiatrakami stają się już trochę nudne. W Bełchatowie mają oddać do 2010 blok o mocy 850 MW z najnowocześniejszą instalacją oczyszczania spalin ,nie wiem czy nie lepiej iść w tym kierunku.\r\n\r\npozdrawiam

 • Nawet jesli ma najnowoczesniejsza instalację to nadal zżera węgiel, którego podobno aż tak dużo już nie zostało 😛

 • Widziałem już na początku roku takie wiatraki w małym miasteczku na Kujawach. Do teraz stoją unieruchomione, już sam nie pamiętam z jakiego dokładnie powodu – wiem tylko, że powodem są pieniądze. Czy to inwestora, czy to pobliskiej spółki energetycznej, czy gminy – nie pamiętam.

 • 1. Dlaczego o tym cicho ??\r\n\r\nA no z prostego powodu pewnej mafii która potocznie się zwie : ” EKOLODZY ” \r\nDziwne ?? Nie , robią straszne problemy jeżeli nie da się im w łapę , a w zasadzie w pysk ( kasy mam namyśli 🙂 ) by byli cicho. Więc , cichosza , umowy podpisane inwestycja ruszyła ( na ukończeniu w zasadzie ) więc można się pochwalić sukcesem :] .\r\n\r\n2. Co do ceny prądu .\r\n\r\nFaktycznie , wbrew pozorą elektrownie wiatrowe są nie ekonomiczne jeżeli mają stanowić fundament pozyskiwanej Energi , ale świetnie spełniają swoją rolę jako dodatek do np. innej taniej i również ekologicznej energii, której ilością pozyskiwania znacznie łatwiej jest sterować oraz jest to zdecydowanie bardziej efektywne , mówię tu oczywiście o energii pozyskiwanej z rozczepienia ciężkich jąder atomowych. 🙂

 • a co z faktem, że turbiny są sztucznym źródłem infradźwięków – owszem nie słyszalnych dla ucha człowieka, ale wywołującym nieprzyjemne dolegliwości jak bóle głowy, apatia, nieprzyjemny uciśk w uszach itp., nie wspominając o fakcie, że do końca nie znany jest negatywny wpływ fali dźwiękowych o tych długościach na organizm człowieka (jak się już dowiemy, może być za późno). Szkoda mi też tych ptaków, które sobie już nie polatają jak niechcący wpadną w ten „wirujący słup”

 • Ekonomiczna bzdura,techniczna bzdura.Wbrew pozorom diabelnie uciążliwa dla środowiska.\r\nZnowu tzw. ekolodzy zrobili nas w bambuko.\r\nkakule

 • prąd z wiatru jest drogi?-tak, jak na razie albo źródło jest odnawialne albo tanie. wydajnością maszyn nie da się sterować-tak, albo jest wiatr albo go nie ma. produkcja turbin jest uciążliwa dla środowiska? nie- właściwie można je prawie w całości zrecyklingokwać. są nieekologiczne i uciążliwe dla ludzi? -trzeba patrzeć, gdzie się je stawia i nikomu nie będą przeszkadzały, więcej ptaków zabije się o chłodnię kominową elektrowni. ma ktoś lepszy pomysł na odnawialne źródło o takiej mocy i dostępności?

 • Takie ono odnawialne i wydajne, że jak przejdziemy na samochody elektryczne i w większym stopniu użyjemy elektryczności(bądź tylko jako energii będziemy jej\r\nużywać) to puki co , tylko elektrownie atomowe a w przyszłości termojądrowe zaspokoją naszego małego głoda .\r\nDanio z wiatraków tudzież ogniw słonecznych nie wystarczy.\r\n kakule\r\nP.S.Ptaki na szczęście w większości potrafią omijać skrzydła wiatraka.

 • Byłam i widziałam. Wiatraki robią fantastyczne wrażenie.\r\nPochwała samorządowi się należy. Dlatego dziękuję byłemu burmistrzowi Margonina Panu Kado za tak wspaniałą inwestycję. I gratuluje pomysłu na gminę!

 • jeszcze nie wiedza co ich czeka, zawaly, napady paniki, utrata sluchu\r\n\r\nhttp://www.treehugger.com/files/2009/08/first-utility-scale-two-bladed-wind-turbines-ship-later-this-year-nordic-windpower.php\r\n\r\nhttp://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1203770/Are-wind-farms-risk-health.html

 • Jeżeli chodzi o wiatraki, to dają one tylko złudzenie działania proekologicznego,\r\nponieważ są one przede wszystkim źródłem niestabilności sieci, jakakolwiek moc by nie miały to w Bełchatowie tak czy siak spalane będzie tyle samo węgla ponieważ musi być tak zwany zapas, ponieważ energii elektrycznej się nie składuje w magazynach, to te 120 MW które będą maksymalnie wytwarzane przez te wiatraki i tak będzie trzymane w rezerwie w Bełchatowie 🙂 A teraz zupełnie inny przykład z Europy: eko-wiatrakowy biznes w Hiszpanii opierał się na dopłatach rządowych, im mniejszy wiatrak tym większa dopłata, a rynek takie rzeczy weryfikuje, powstawały całe konsorcja, które budowały wiatraki małe w miejscach ekonomicznie nieuzasadnionych bo cały biznes oparty był na pieniądzach pobieranych od „trujących” elektrowni, które jako jedyne zapewniały stabilność energetyczna 🙂 gdy dopłaty rządowe się skończyły bo przyszedł KRYZYS, wielkie farmy małych wiatraków upadły, a rzesza budowlańców która budowała te wiatraczki pozostała bez pracy 🙁

 • Przede wszystkim gratulacje dla autora blogu!!!\r\nJednoczesnie jednak nie moge wyjsc z zaskoczenia na temat glupoty niektorych komentarzy!!! Napady strachu, paniki, etc. ktore wywoluja wiatraki!!!??? Od kilku lat mieszkam w Niemczech. Tutaj stoi okolo 22 000 wiatrakow. I najwazniejsze: ZADNYCH POTWIERDZONYCH NAPADOW PANIKI!!!! O ile znam tutejsze spoleczenstwo, przy najmniejszym podejrzeniu szkodliwego oddzialywania wiatrakow na spoleczenstwo polowe wiatrakow natychmiast by zamknieto. \r\n\r\nCo sie tyczy wspomnianych 120 MW…. Oczywiscie wiatr nie zawsze wieje z jednakowa sila. Energie elektryczna mozna jednak bardzo latwo przechowywac wykorzystujac potencjal elektrowni wodnych jak rowniez czesciowo elektrowni weglowych. Najglupszym mozliwym pomyslem jest budowa elektrowni atomowych!!! Te produkuja caly czas prad: nawet kiedy go nie potrzeba. Przyklad Francji, ktora w godzinach szczytu importuje znaczna czesc swojej energii z Niemiec (w znacznej czesci polegajacych na tych „wiatraczkach”) to powierdza. \r\n\r\nAcha, jeszcze te ptaki…. Dla nich widze nieco wieksze zagrozenie o ktorym jednak prawdopodobnie niektorzy tutaj jeszcze nie slyszeli. Globalne ocieplenie sie to cos nazywa. W gre wchodza tutaj nie pojedyncze „egzemplarze”, ale cale gatunki. Lacznie z naszym. \r\n\r\nPozdrawiam, \r\n\r\nAndrew

 • Czy przypadkiem farmy wiatrowe nie powoduja wzrostu emisji co2 o 20% z powodu ciaglego odpalania konwencjonalnych blokow „wspierajacych” farmy wiatrowe? W ktoryms kraju starej UE opublikowano takie badania, jednak jakos rozeszlo sie bez echa…

 • 8 tys. za wiatrak? co to ma być? i pewnie stoją na samym podwórku. Ludzie nie dajcie się omamić. Wczoraj poznałam człowieka, na własnych 300ha ziemi pozwolił postawić 16 wiatraków o mocy 3MW każdy i za każdego dostaje OSIEMDZIESIĄT TYSIĘCY czyli tyle ile farmer w Niemczech. Są one oddalone o KILKA KILOMETRÓW od zabudowań i takie powinne być ich lokalizacje. Popieram protest mieszkańców Jeleniewa w podlaskim gdzie takie same zlokalizowano w odległości 370m od domów \r\nPS pozdrowionka dla turbino-dzieciaków z suwałk

 • A czy ktos sie orientuje moze jakiej produkcji są te wiatraki ? bo nigdzie nie moge znalezc informacji na temat typu wiatrakow??

 • Wiatraki pochodzą głównie z demobilu hiszpańskiego i portugalskiego. Niższe koszty transportu niż likwidacji po dopuszczalnym eksploatowaniu, i jeszcze dla inwestora dotacje europejskie. A za 25-ęc lat eksploatacji wiatraka, wyrugowanie polskiego właściciela z ziemi, na której stał wiatrak tytułem zasiedzenia, i jeszcze dodatkowo zapewnienie drogi dojazdowej do tego kawałka tytułem służebności. A dla nas, podatników utajone dopłaty do najdroższego prądu.WIWAT EU I TYM, KTÓRZY NA NIĄ GŁOSOWALI.

 • 8 tysięcy za dzierżawę działki pod dwumegowa turbinę?!?Skandal-ludzie dali sie wydymać!Od dużych turbin nie ustala się stałego czynszu dzierżawnego tylko udział w zyskach z produkcji energii-2%z tego co wyprodukuje wiatrak,a wszelkie służebności typu droga,plac manewrowy itp płacone osobno!A tu dostali marne 8 tys i jeszcze się cieszą!Aha-te wiatraki to Vestas V-90 prod.duńskiej,lub ich licencyjna odmiana prod.hiszpańskiej Gamesa G-90.Na mojej ziemi też mam wiatraczki-sześć sztuk po 150 KW,i z tytułu dzierżawy mam 15 tys netto.rocznie(za łączną moc 900KW)-a gdzie tam do dwóch mega???

 • @Yarek – w dupie byles i gowno widziales, nie mowiac o „twojej” wiedzy na ten temat. rozliczenie od produkcji to najgorsza mozliwe rozwiazanie, a G90 to kopia Vestasa a nie licencja, lamuchu.

 • „Najglupszym mozliwym pomyslem jest budowa elektrowni atomowych!!! Te produkuja caly czas prad: nawet kiedy go nie potrzeba. Przyklad Francji, ktora w godzinach szczytu importuje znaczna czesc swojej energii z Niemiec”\r\n\r\nNie jest to prawda. We Francji elektrownie atomowe dostosowują moc do aktualnego zapotrzebowania na prąd, przez co średnie wykorzystanie ich mocy to 77%, a nie ok. 90% jak w innych krajach. Dodatkowo w godzinach szczytu włączane są elektrownie wodne, a w ostateczności gazowe i olejowe. Dzięki elektrowniom jądrowym Francja jest największym eksporterem elektryczności na świecie.\r\n\r\nW praktyce budowanie wiatraków powoduje uzależnienie od gazu, ponieważ elektrownia gazowa jest jedynym typem elektrowni, który może bardzo szybko reagować na wahania mocy wiatraków.\r\n\r\n120MW w Margoninie nie odpowiada 120MW elektrowni konwencjonalnej lub jądrowej, ponieważ średnie wykorzystanie mocy elektrowni wiatrowej to ok. 25% – jest to spowodowane zmiennością wiatru. Trzeba by zatem zbudować 32 takie elektrownie, żeby zastąpić jeden 1000MW reaktor jądrowy (a planowane są dwie elektrownie jądrowe po 3000MW).

 • super piękne zdjęcia największej farmy wiatrowej w MARGONINIE robione motolotnią ! w bardzo wysokiej rozdzielczości ! wyciąg nart wodnych zapraszam do komentowania zdjęć ! na \r\n\r\nwww. turczyn . cba .pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*