Minęło 100 lat od największej erupcji wulkanu w historii

W 1912 roku, dokładnie 6 czerwca czyli 100 lat temu wybuchł wulkan Novarupta na Alasce. Do tej pory nie zdarzyła się większa erupcja i swoją drogą mamy nadzieję, że tak pozostanie przynajmniej przez następne 100 lat. Erupcje wulkanów są niezwykle groźne, a Novorupta przeszła wszelkie możliwe koszmarne oczekiwania.

 

Na początku zapowiadało się spokojnie ? niewielkie, prawie nieodczuwalne płytkie trzęsienie ziemi jedynie zaniepokoiło mieszkańców okolicznych wiosek. Jednak to, co wydarzyło się niedługo potem można śmiało nazwać Armageddonem ? huk i błysk towarzyszący erupcji był podobno odczuwalny w promieniu 1000 km od wulkanu.

 

Wulkaniczna lawa wydostawała się na powierzchnię przez trzy dni pokrywając powierzchnię aż 30 kilometrów kwadratowych. Jeśli tego typu erupcja zdarzyłaby się dziś, cała półkula północna byłaby sparaliżowana na długie tygodnie. Dzisiaj miejsce erupcji znajduje się na terenie utworzonego w 1980 roku Parku Narodowego Katmai.

Źródło: Geology.com

Podobne wpisy
Każdy rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Chciałby, żeby rozwijało się jak najlepiej,
Eksperci twierdzą, że promieniowanie telefonów komórkowych emitowane przez wieże z nadajnikami może powodować choroby takie
Utrata danych na komputerze to codzienność wszystkich użytkowników. Czasami dzieje się to przez przypadek, czasami
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*