Miliardy igieł w kosmosie?

NASA ponad pół wieku temu bo dokładnie 21 października 1961 roku wysłała w kosmos bardzo dziwnego satelitę. Miał on ostrzegać przed odpaleniem rakiet atomowych przez ZSRR. Jednakże, satelita miał na pokładzie bardzo dziwny ładunek – setki milionów maleńkich miedzianych igiełek – miały one zostać rozsypane po orbicie naszej planety. Jak wyglądają misje satelit? Misja satelity wysłanej przez NASA nie powiodła się. Satelita nie rozstawił się na dobrej pozycji, a jego ładunek nie rozsypał się jak planowano. Według obliczeń igły powinny utworzyć swoistego rodzaju chmurę w przestrzeni kosmicznej. Skąd w ogóle wziął się pomysł na tak dziwaczne przedsięwzięcie? W tamtych latach podczas niepewnych stosunków USA z ZSRR bano się o komunikację w razie konfliktu. Intenet dopiero wchodził w fazę testową, a potrzebowano czegoś pewnego i skutecznego. Główną drogę komunikacyjną tworzyły wówczas kable podmorskie, które narażone były na atak z zewnątrz, gdyż nie sposób było ochraniać tak co prawda nielicznej ale długiej siatki. Skupiono się na badań dotyczących jonosfery ? jest to część naszej atmosfery która odbija fale elektromagnetyczne z powrotem w kierunku Ziemi. NASA planowało w zdecydowany sposób polepszyć jej naturalne wartości. Wówczas powstał plan, aby wokół Ziemi umieścić pierścień z metalowych igieł, który w zdecydowany sposób polepszy taką komunikację. Misja pierwszego satelity jednak nie powiodła się, dlatego dwa lata później wysłano kolejnego z takim samym ładunkiem ? ten satelita osiągnął już zamierzony cel. W ten sposób utworzył się na naszej orbicie pas o wymiarach czterdzieści szerokości na sześć grubości (kilometrów). Protesty wobec eksperymentów w kosmosie. Fakt ten rozpoczął falę protestów pod kierunkiem USA i to nie tylko z ZSRR, ale także przez astronomów z innych państw. Wszyscy osiągnięcie NASA nazywali śmieciem złomu wokół planety. Amerykanie nie przejęli się tym i mogli spokojnie świętować sukces, gdyż ich pomysł osiągnął zamierzony cel. Jednakże aby projekt mógł przynosić zamierzony efekt konieczne było stopniowe dosyłanie nowej porcji igieł. Aktualnie po ponad pół wieku w atmosferze dalej unoszą się odpadki jakimi są metalowe igły NASA. Dzięki NASA wokół naszej planety krąży masa śmieci ? zastanawia tylko fakt w jaki sposób te małe igiełki wpływają na satelity i rakiety wysyłane w kosmos.

Podobne wpisy
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak niestandardowo można wykorzystać przedmioty, które otaczają nas w codziennym życiu?
Medycyna poczyniła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nieprawdopodobne postępy. Szczepionki, transplantologia, antybiotyki, nowoczesne lekarstwa, metody
Każdy rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Chciałby, żeby rozwijało się jak najlepiej,
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów