Komputery zbudowane z kropel

Komputery zbudowane z kropel

Komputery zawdzięczają swoje działanie sygnałom elektronicznym, czyli zjawiskom fizycznym związanym z przepływem elektronów. Naukowcy pracują nad innym sposobem przekazywania informacji – za pomocą reakcji chemicznych.
Stworzenie komputerów działających dzięki chemii jest coraz bardziej realne. Okazuje się, że nawet prosty i nieskomplikowany układ chemiczny jest w stanie wykonywać zawiłe operacje. Najnowsze symulacje komputerowe wskazują, że matryce chemiczne z oscylującymi kroplami skutecznie wykrywają kształt sfery. Co to dokładnie znaczy?

Mikrokrople związków chemicznych

Stworzone przez człowieka układy chemiczne na razie są w stanie rozwiązywać najprostsze operacje. Jednak symulacje komputerowe są bardzo optymistyczne – okazuje się, że nawet niewielkie zestawy kropel, w których zachodzą procesy chemiczne będą w stanie poradzić sobie z przetwarzaniem informacji , np. z wykrywaniem kształtu danego obiektu trójwymiarowego lub prawidłowym klasyfikowaniem komórek w naszym ciele (z podziałem na zdrowe i nowotworowe). możemy zatem spodziewać się, że pierwsze komputery będą wykorzystywane w medycynie.

Kiedy zbudujemy komputery chemiczne

Wszystkie „części”, które są niezbędne do skonstruowania, a raczej samego rozpoczęcia budowy komputera są już nam znane. Trzeba patrzeć na to zagadnienie optymistycznie – droga do stworzenia urządzenia jest jeszcze bardzo długa, ale realna. Czy powinniśmy zatem obawiać się końca ery krzemowej? Naukowcy sami uspokajają, że jest to niemożliwe, a technologie krzemowe nie zostaną odsunięte w cień. Moim zdaniem możemy się raczej spodziewać łączenia obu technologii, co pozwoli uzyskać komputery o potężniejszej mocy. Pytanie tylko kiedy to nastąpi? Z pewnością będzie to proces stopniowy, który zaowocuje powstaniem tzw. hybryd, w których technologia krzemowa będzie uzupełniana i wspomagana przez technologie molekularne.

Technologia przyszłości

Molekularne złącza umożliwią skrócenie drogi, którą elektrony pokonują na kościach klasycznych procesorów. Zmniejszenie odległości spowoduje ogromny wzrost szybkości przetwarzania. Jednocześnie fizycy pracują nad zaprojektowaniem komputerów kwantowych, które mogą stać się końcem miniaturyzacyjnej gonitwy. Jak sądzicie, kiedy zakończy się era miniaturyzacji?

Podobne wpisy
Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na ogrzewanie gazowe. Wszystkie osoby, które decydują
Stal jest materiałem często używanym do wykonywania konstrukcji stalowych w firmie ażurowej. Tak wykonane elementy
W epoce sprzed telefonów komórkowych, zdjęcia wykonywane były różnego rodzaju samodzielnymi aparatami, w których obraz
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

1 thought on “Komputery zbudowane z kropel”

  • Według mnie możemy nie doczekać kwantowych komputerów ze względu na ekonomiczne czynniki hamujące. Natomiast komputery działające chemicznie jak najbardziej. W przeciągu kilkunastu lat powinny pojawić się w użytku sprzęty łączące krzem i chemię, bo będzie to po prostu tańsze i efektywniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*