Kierownica prawdę ci powie

W USA z powodu rozproszenia uwagi podczas prowadzenia pojazdu rocznie ginie 3 000 osób. Część z nich to niestety ofiary nawigacji satelitarnej. Na szczęście AT&T Labs znalazło sposób na skuteczną nawigację bez odciągania uwagi kierowcy od drogi.

Metodą na zmniejszenie liczby tragicznych w skutkach wypadków ma być wibrująca kierownica. Wbudowane w nią w 20 miejscach silniczki wibrują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdy kierowca skręcić ma w prawo i w przeciwnym kierunku, gdy nawigacja zaleca skręt w lewo.

Co ciekawe badania wynalazku wykazały jego wyjątkową skuteczność w odniesieniu do młodych kierowców. W sumie nie jest to wielkim zaskoczeniem – w końcu to młodzież posiada najwięcej elektronicznych gadżetów i poddane jest największej pokusie użycia ich w samochodzie. A warto wiedzieć, że chociażby taka rozmowa telefoniczna zwiększa ryzyko wypadku 4-krotnie, a niewinny SMS  23-krotnie!

Kierownica AT&T nie jest pierwszym motoryzacyjnym usprawnieniem wykorzystującym wibracje. Na łamach Futurebloga pisaliśmy już kiedyś o wibrującym fotelu chroniącym przed zjawiskiem martwego punktu. Można zatem powiedzieć, że samochody przyszłości będą o wiele bardziej „zmysłowe” oddziałując nie tylko na wzrok i słuch.

źródło: technologyreview.com

Podobne wpisy
Samochody elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Z początku były traktowane z dużą rezerwą,
Glany, stylowa kurtka, kask - to przepis na motocyklowego tripa Twojego
Maksymalny czas eksploatacji wycieraczek zależy od tak wielu czynników, że nie sposób określić dokładnej częstotliwości
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*