Kiedy warto zrobić rezonans magnetyczny

Kiedy warto zrobić rezonans magnetyczny

MRI to w skrócie rezonans magnetyczny głowy – jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych. Rezonans umożliwia dokładne obrazowanie struktur wewnętrznych ludzkiego ciała – mózgu, naczyń oraz nerwów.

Badanie MRI ma wiele zalet, z czego największą z nich jest znaczna przewaga nad tomografią komputerową oraz rentgenem. Rezonans można wykonywać tak często, jak wymaga tego stan pacjenta. Nie występuje tu ryzyko napromieniowania jak w przypadku promieni Roentgena.

Działanie
MRI jest wykonywane zawsze wtedy, gdy potrzebna jest najbardziej dokładna diagnostyka wnętrza czaszki. Badanie jest oparte o falę radiową oraz promieniowanie elektromagnetyczne, które są całkowicie nieszkodliwe dla człowieka (w odpowiedniej częstotliwości). Jeżeli badanie zostanie poprzedzone przyjęciem przez pacjenta kontrastu, wówczas otrzymamy jeszcze większą dokładność obrazu.

Przewaga MRI
Tomografia komputerowa opiera się na promieniach rentgenowskich, dzięki czemu możemy uzyskać wyraźny obraz kości, jednak miękkie struktury (nerwy, mózg, naczynia) nie są widoczne na skanach. W przypadku MRI najlepiej widoczne są właśnie tkanki miękkie.

Kiedy warto wykonać badanie
MRI jest badaniem, którego nie wykonuje się standardowo. Lekarz kieruje na rezonans głowy, kiedy zawodzą inne sposoby lub potrzebna jest bardziej precyzyjna diagnostyka. Skierowania możesz się spodziewać gdy:
-wykonana wcześniej tomografia komputerowa nie dostarcza wystarczających informacji i nie rozwiewa wątpliwości lekarza,
-jeżeli istnieje podejrzenie tworzenia się zmian w pniu mózgu lub w samym mózgu,
-lekarz podejrzewa degenerację tkanki mózgowej lub zwyrodnienia w tkance nerwowej,
-zachodzi potrzeba monitorowania wykrytych już zmian lub procesów regeneracyjnych (np. po operacji),
-pojawiają się problemy z hormonami, które wskazują na zaburzenie pracy przysadki mózgowej,
-zachodzi konieczność dokładnego przebadania struktur gałek ocznych,
-jesteś rodzicem dziecka, które cierpi na wady rozwojowe układu nerwowego.

Podobne wpisy
Arkusz kalkulacyjny jest najpopularniejszym programem biurowym, którego używa się m. in. do przetwarzania danych liczbowych.
Czasami trudno namówić dzieci do nauki, a jeszcze trudniej zachęcić nastolatka. Samo mówienie o tym,
Wirusowe zapalenie wątroby nazywane jest w skrócie WZW. To cichy zabójca, który nie daje oznak
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

2 thoughts on “Kiedy warto zrobić rezonans magnetyczny”

  • MRI może uratować życie. Jeżeli po wylewie zostanie wykonane badanie za pomocą rezonansu elektrycznego, jest duża szansa na podanie właściwych leków likwidujących skrzep w naczyniach.

  • Bardzo łądnie wygląda to z zewnątrz, ale jak się okazuje, że rezonans jest potrzebny to jedyny szpital który w mieście może to wykonać informuje, że urządzenie jest zepsute i należy jechać do innego szpitala (100km), a na miejscu okazuje się, że nie ma szans na rezonans, ponieważ owszem sprzęt jest, ale nie ma lekarzy, nie ma techników i nie ma kto wykonać badania. w kolejnym szpitalu, trzeba się zapisać i czekać 2 miesiące na badanie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*