Kiedy halogeny zastąpić oprawkami typu LED?

Kiedy halogeny zastąpić oprawkami typu LED?

Popularne oczka, które powszechnie wykorzystywano jako źródła dodatkowego światła w salonie, łazience, kuchni lub w innym domowym pomieszczeniu, instalując je w podwieszanych sufitach lub w zabudowach gipsowo-kartonowych, to w większości przypadków halogeny. Dziś, dzięki większej dostępności nowoczesnego oświetlenia ledowego miejsce, jakie dotychczas zajmował halogen, coraz częściej zajmuje oprawa LED. Jeśli zatem przymierzamy się do remontu salonu lub innego pomieszczenia, w którym wcześniej zainstalowaliśmy halogeny, warto od razu pomyśleć o ich zamianie na bardziej energooszczędne i trwalsze źródła światła. Po oprawy ledowe warto sięgnąć również wtedy, gdy chcemy obniżyć rachunki za oświetlenie oraz wtedy, gdy dopiero aranżujemy wystrój nowo kupionego mieszkania.

Remont mieszkania

To pierwsza z opcji, kiedy warto zastąpić stare halogeny nowy oświetleniem ledowym. Dziś prosta oprawa LED kosztuje niemal tyle samo co oprawa halogenowa, a jest od tej drugiej znacznie trwalsza. Żarówki led przepalają się bardzo rzadko, emitują również niezwykle przyjemne światło, które oświetlając otaczającą przestrzeń, wydobywa z niej pełnię naturalnych kolorów. Porównanie kosztów oświetlenia salonu klasycznymi halogenami o mocy 20W każdy z kosztami oświetlenia takiego samego salonu ledami o mocy 2,5W nie pozostawia złudzeń. Oświetlenie led jest niema dziesięć razy tańsze od oświetlenia halogenowego. Poza tym oprawy LED dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu nie potrzeba wielu przeróbek, by zastąpić nimi stare i mocno wyeksploatowane halogeny.

Aranżacja nowego wnętrza

Wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia ledowego przy aranżacji wnętrza nowego mieszkania oferuje wiele więcej możliwości niż w przypadku klasycznych halogenów. Do wykorzystania mamy bowiem nie tylko takie produkty jak oprawa LED, ale także różnego rodzaju taśmy ledowe czy klasyczne żyrandole, w których również w miejsce klasycznych żarówek wstawić możemy energooszczędne żarówki ledowe.

Gdy chcemy zaoszczędzić

Jeśli zależy nam na obniżeniu dotychczasowych rachunków za energię elektryczną wystarczy podliczyć, ile prądu zużywają wykorzystywane w domu halogeny. Załóżmy, że w salonie zainstalowaliśmy 5 punktów świetlnych na bazie halogenów o mocy 30W każdy, w łazience kolejne 3 takie halogeny, w kuchni 5 sztuk i na przedpokoju jeszcze 3 sztuki. Łącznie w całym mieszkaniu mamy 16 halogenów, które w ciągu godziny zużywają 480W energii elektrycznej. Jeśli te halogeny zastąpimy oprawami ledowymi o mocy 3W każdy, na godzinne oświetlenie zużyjemy zaledwie 48W energii, czyli prawie dziesięć razy mniej niż w przypadku halogenów.

Podobne wpisy
Chyba każdy miłośnik kina amerykańskiego, widział na nowych produkcjach taki asortyment jak bongo szklane, które
Założenie, które przyświecało projektowaniu iPhone'a XR było takie, że ma to być nieco tańsza opcja
Nowoczesne technologie otaczają nas coraz śmielej. Nie inaczej jest z dotykowymi ekranami, które pojawiają się
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*