Jaką lodówkę turystyczną wybrać do samochodu

            Samochodową lodówkę turystyczną można dostać w każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym. Jest to niezwykle praktyczne urządzenie, które świetnie sprawdza się przy wyprawach na plażę, biwak, bądź wyjazdach w długą trasę. Dzięki niemu nawet w upalny dzień będziemy mogli cieszyć się zimnymi napojami. Ponieważ ich działanie polega zwykle na izolacji termicznej, można w nich przechowywać także ciepłe jedzenie. Lodówki turystyczne występują w wielu rodzajach, dopasowanych do różnych potrzeb klientów. Ze względu na sposób chłodzenia dzielą się na cztery podstawowe rodzaje: torby termiczne, lodówki na wkłady chłodzące, lodówki gazowe i elektryczne.

            Najtańszą opcję stanowią oczywiście torby termiczne. Są one wykonane z materiałów sztucznych i wyłożone od wewnątrz aluminium, dzięki czemu spowalniają wymianę termiczną z otoczeniem. W takiej torbie można przechowywać zarówno schłodzone napoje, jak i ciepłe posiłki.

            Do bardzo drogich nie należą także lodówki na wkłady chłodzące, czyli plastikowe bądź metalowe kubły posiadające w ściankach styropian lub piankę poliuratenową. Taki kubeł wypełnia się lodem z zamrażarki, co pozwala przez długi czas zachować niską temperaturę.

            Droższe, ale za to bardziej funkcjonalne są lodówki elektryczne, zasilane z gniazada zapalniczki samochodowej. Posiadają one także funkcję grzania, dzięki czemu można w nich przewozić także gorące potrawy. W podobny sposób zasilane są lodówki gazowe (substancją chłodzącą jest w nich zwykle amoniak), często wykorzystywane w TIR-ach na jachtach. Najbardziej zaawansowane z tych urządzeń potrafią rozpoznawać temperaturę otoczenia i dostosowują do niej temperaturę w swoim wnętrzu.

            Kupując lodówkę samochodową powinniśmy dobrze się zastanowić, co i gdzie będziemy w niej przewozić (pojemność lodówek samochodowych waha się od kilku do kilkudziesięciu litrów). Jeśli w grę wchodzą dłuższe dystanse i większa ilość napojów lub jedzenia, zwykła torba termiczna może nie wystarczyć. Z kolei bardziej zaawansowany sprzęt nie powinien być zbyt głośny, tak aby nie obudził nas na kempingu i nie rozpraszał w trakcie jazdy. Powinniśmy także wziąć pod uwagę fakt, że lodówki elektryczne i gazowe mogą być sporo cięższe od toreb i lodówek na wkłady. Tego typu lodówki powinny też mieć odpowiednie kable pozwalające na zasilanie ich zarówno w samochodzie, jak i w domu.

Warto również przeczytać:

CezakAuto.p – Części samochodowe

Podobne wpisy
Uroczystość zawarcia małżeństwa to jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka. Każdy chce w tym
Jeśli chcesz się uniezależnić od dość ogólnych, telewizyjnych lub internetowych prognoz pogody, możesz zaopatrzyć się
Obecnie smartfony znacznie zrewolucjonizowały rynek telefonii komórkowej. To urządzenia, które potrafią dużo więcej, jednak są
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów