Ig Nobel 2011

Ig Nobel 2011

Tegoroczne nagrody Antynobla rozdane. Wśród zwycięzców jak zwykle nie zabrakło pomysłów szalonych i zabawnych, jednak pomylił by się ten, który sądzi, że zdobycie tej nagrody jest jakąkolwiek ujmą na naukowym honorze. Wręcz przeciwnie – intencjom organizatora plebiscytu, amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda, jest nagradzanie odkryć, które „najpierw śmieszą, a następnie zmuszają do myślenia„.

Czy chrzan Wasabi ratować będie wkrótce ludzkie życie?

Nagroda przyznawana jest od 1991 r. w tych podobnych kategoriach, co oryginalny Nobel. I tak w dziedzinie medycyny nagrodzone z przyznana zostały badania udowadniające, że w pewnych kwestiach ludzie podejmują lepsze decyzje, gdy czują silne parcie na pęcherz. Chemiczny Ig Nobel przypadł w udziale ekipie badawczej, która opracowała idealną dawkę wasabi, budzącą ludzi w sytuacji zagrożenia. W dziedzinie biologii doceniono odkrycie, że różne gatunki żuków preferują różne rodzaje butelek po australijskim piwie. Fizykom z kolei udało rozwikłać się zagadkę dlaczego lekkoatleci rzucający dyskiem mają zawroty głowy, ci rzucający młotem już nie.

Może się zakręcić w głowie

Szczególne gratulacje należą się także naszym drogim sąsiadom ze wschodu – Litwinom. Prezydent Wilna zdobył bowiem pokojową nagrodę, za rozwiązanie kwestii źle zaparkowanych luksusowych samochodów przy pomocy czołgu.

Jeżeli chodzi o nauki społeczne to w dziedzinie psychologii uznanie komisji zdobył norweski badacz, który postanowił odpowiedzieć na pytanie dlaczego ludzie wzdychają. Przyznana została również nagroda za badania w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Otrzymał ją Kanadyjczyk, który zbadał wpływ policzkowania na zachowanie kierowcy.

Czy wkrótce w autobusach, poza zakazem rozmowy z kierowcom pojawi sie też napis "nie policzkować?"

Nie mogło zabraknąć również nagrody w dziedzinie matematyki. Tym razem przyznana została ona 6 osobom, które wyliczyły siedem różnych dat końca świata. Żadna oczywiście nie sprawdziła się. Cóż, wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych owocnych badań.

źródło: improbable.com

Podobne wpisy
Mosty to jedne z najpopularniejszych sposobów na uzupełnienie brakującego uzębienia. Dzięki nim można bez poczucia
Sklepy odzieżowe są odwiedzane przez nas niezwykle często. Wiąże się to z wieloma zmianami -
Kosmetyki naturalne i ich cenne walory Nie bez powodu w dzisiejszych czasach ogromną popularnością i
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*