Ig Nobel 2011

Ig Nobel 2011

Tegoroczne nagrody Antynobla rozdane. Wśród zwycięzców jak zwykle nie zabrakło pomysłów szalonych i zabawnych, jednak pomylił by się ten, który sądzi, że zdobycie tej nagrody jest jakąkolwiek ujmą na naukowym honorze. Wręcz przeciwnie – intencjom organizatora plebiscytu, amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda, jest nagradzanie odkryć, które „najpierw śmieszą, a następnie zmuszają do myślenia„.

Czy chrzan Wasabi ratować będie wkrótce ludzkie życie?

Nagroda przyznawana jest od 1991 r. w tych podobnych kategoriach, co oryginalny Nobel. I tak w dziedzinie medycyny nagrodzone z przyznana zostały badania udowadniające, że w pewnych kwestiach ludzie podejmują lepsze decyzje, gdy czują silne parcie na pęcherz. Chemiczny Ig Nobel przypadł w udziale ekipie badawczej, która opracowała idealną dawkę wasabi, budzącą ludzi w sytuacji zagrożenia. W dziedzinie biologii doceniono odkrycie, że różne gatunki żuków preferują różne rodzaje butelek po australijskim piwie. Fizykom z kolei udało rozwikłać się zagadkę dlaczego lekkoatleci rzucający dyskiem mają zawroty głowy, ci rzucający młotem już nie.

Może się zakręcić w głowie

Szczególne gratulacje należą się także naszym drogim sąsiadom ze wschodu – Litwinom. Prezydent Wilna zdobył bowiem pokojową nagrodę, za rozwiązanie kwestii źle zaparkowanych luksusowych samochodów przy pomocy czołgu.

Jeżeli chodzi o nauki społeczne to w dziedzinie psychologii uznanie komisji zdobył norweski badacz, który postanowił odpowiedzieć na pytanie dlaczego ludzie wzdychają. Przyznana została również nagroda za badania w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Otrzymał ją Kanadyjczyk, który zbadał wpływ policzkowania na zachowanie kierowcy.

Czy wkrótce w autobusach, poza zakazem rozmowy z kierowcom pojawi sie też napis "nie policzkować?"

Nie mogło zabraknąć również nagrody w dziedzinie matematyki. Tym razem przyznana została ona 6 osobom, które wyliczyły siedem różnych dat końca świata. Żadna oczywiście nie sprawdziła się. Cóż, wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych owocnych badań.

źródło: improbable.com

Podobne wpisy
Przemieszczamy się od dziecka. Robimy to najpierw na własnych nogach i rękach, później tylko na
Zakup prezentu często przysparza problemów, zwłaszcza jeśli zbyt dobrze nie znamy osoby obdarowywanej. Jak wybrać
Mało które zabawki są tak kultowe, jak znane na całym świecie LEGO Classic. Klocki są
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*