Heineken WOBO

Heineken WOBO

Będzie to opowieść o tym jak Holenderski browarnik – Alfred Heineken (tak, z tych Heinekenów) wyprzedził swoją epokę. I nie chodzi tu bynajmniej o rozwiązania w zakresie produkcji piwa, lecz raczej jego serwowania.

A historia ta zaczyna się niepozornie, od wycieczki pana Heinekena na Karaiby. Dostrzegł on tam pewne niepokojące zjawiska – zaśmiecone plaże i ludność tubylcza mieszkająca w szałasach. I tak właśnie narodził się pomysł Heineken WOBO czyli ceglastej butelki.

Kufle bez piany

Jego wcieleni w życie powierzono projektantowi Janowi Habraken. Widoczne powyżej butelki są właśnie jego działem.

Inny sposób na przechowanie butelek

W 1963 r. browar wyprodukował 100 000 tego typu pojemników. Pierwszą budowlą jaka powstała z WOBO była szopka w posiadłości pana Heinekena  w  Noordwijk. Dodatkowo, pomysłodawca butelki tak zapalił się do całej idei upcyclingu, (wtedy jeszcze nie wiedziano, że tak nazywał się będzie w przyszłości ten ruch) że polecił zaprojektować dom w całości zbudowany z odpadów. Jeszcze raz Jan Habrakan, tym razem wspierany przez innego architekta Rinusa van den Berga, zabrał się do pracy. Jej efekt (niestety nigdy nie zrealizowany) widzicie poniżej.

kolumny z bezcek po oleju, dach z resztek VW i ściany z butelek - upcycling w latach 70-tych

Niestety pomysł pana Heinekena w latach 60-tych i 70-tych był zbyt nowatorski i przegrał, ze względami ekonomicznym. Cóż, wielcy wizjonerzy zawsze mieli problemy z pieniędzmi.

źródło: inhabitat

Podobne wpisy
Mosty to jedne z najpopularniejszych sposobów na uzupełnienie brakującego uzębienia. Dzięki nim można bez poczucia
Sklepy odzieżowe są odwiedzane przez nas niezwykle często. Wiąże się to z wieloma zmianami -
Kosmetyki naturalne i ich cenne walory Nie bez powodu w dzisiejszych czasach ogromną popularnością i
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

2 thoughts on “Heineken WOBO”

  • Świetny pomysł na najpopularniejsze butelki.\r\njestem za!\r\njaka oszczednosc w objetosci .\r\nkupił bym tez takie butelki aby przechowywac wino.

  • Pingback: Drogowe donice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*