„Grawitacja” wbijająca w fotel

Jeśli twórca chce pochwalić się dobrymi efektami specjalnymi, najlepszymi gatunkami filmu, w jakich może tego dokonać są z pewnością produkcje fantasy, science-fiction lub filmy akcji. Grawitacja Alfonso Cuaróna jest wprawdzie filmem akcji oraz science-fiction, jednak efekty użyte w niej wcale nie są zwyczajnie dobre. Są znakomite!

Co z gatunkiem?

„Grawitacja”, co zostało już zaznaczone powyżej, jest zarazem filmem science-fiction oraz kinem akcji i w obu tych gatunkach sprawdza się idealnie. Kosmos jest tu przedstawiony z bardziej naukowego punktu widzenia, więc nie usłyszymy żadnych dźwięków w przestrzeni. Zostały one zastąpione muzyką, której twórca (Steven Price) z pewnością zasłużył na Oskara. Świetnie udało mu się oddać nastrój każdej ze scen. Co do akcji, rzeczywiście fabuła trzyma w napięciu. Choć jest może nieco schematyczna (dwoje ludzi ocalałych z katastrofy walczy o przetrwanie), to mimo wszystko trudno nazwać ją przewidywalną; wciąga, a napięcie narasta z każdą chwilą.

Film nie jest też pozbawiony wątków dramatycznych i psychologicznych. Relacje między astronautami (w tych rolach Sandra Bullock i George Clooney) świetnie ukazują paletę uczuć, które mogą wytworzyć się między samotną parą zdaną jedynie na siebie. Mamy tu więc przepis na dobry film na niedzielne popołudnie, a jednocześnie nie jest to obraz z gatunku tych, które zapomina się zaraz po wyjściu z kina; wręcz przeciwnie – zapada w pamięci na długo nie tylko pod względem wizualnym, ale także emocjonalnym. W końcu czasy, w których uda nam się podbić kosmos nie są tak odległe, prawda? Czy sytuacja podobna do tej, która przytrafiła się bohaterom filmu może wydarzyć się naprawdę? Wbrew pozorom, w filmach science-fiction jest coś z przewidywania przyszłości.  

„Wciśnięci w fotel”

Chris Parks (twórca i nadzorca efektów 3D w „Grawitacji”) spisał się na medal, co przyznają nie tylko profesjonalne recenzje, ale także widzowie, którzy po wyjściu z kina dzielą się swoimi emocjami. Można usłyszeć wśród ich głosów, że znaczna część czuła się naprawdę „wciśnięta w fotel”. Wielu życzy reżyserowi Oskara i chyba wypada dołączyć się do tych życzeń, bo Curón na nagrodę naprawdę zasłużył.

Podobne wpisy
Wakacyjny wyjazd jest dla wielu bardzo upragnionym okresem, do którego odlicza się dni przez cały
Istnieją sprzęty, które są wręcz niezbędne w przypadku każdej osoby czy studia, które pracują z
Drony trafiły do masowej sprzedaży i praktycznie z dnia na dzień zyskały ogromną popularność. Kupno
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów