Ekologia w F1

Ekologia w F1

Świat się zmienia. Ostatnie bastiony niepohamowanego zużycia zasobów naturalnych upadają. Ekologia wkracza we wszystkie dziedziny życia. Także w tak niespodziewane, jak sporty motorowe.

Czy wkrótce skończy się „spalinowa samowola” drużyn startujących w najbrudniejszym chyba sporcie świata – Formule 1? Wielkie zmiany ma przynieść sezon 2013. Nie są to jeszcze oficjalne informacje, ale wiele na to wskazuje, że w przeciągu najbliższych 3 lat zespoły F1 przystosować będą musiały swoje maszyny do znacznie bardziej ekologicznej jazdy.

Nowy Safety Car w F1

Pierwszą poważną zmianą jest zastosowanie nowych silników. W miejsce starych V8 o pojemności 2,4 cm3, mają zostać wprowadzone silniki 1,6 cm3 z turbodoładowaniem. Zmniejszy to maksymalne obroty z 18000 do 10000. Również moc silników spadnie z 750 KM do „marnych” 550 KM.

Co w zamian? Powróci nasz stary dobry znajomy – KERS. Tym razem ma on jednak być o wiele skuteczniejszy, dając dodatkowe 150 KM mocy nawet przez 24 s. w ciągu okrążenia.

System KERS od środka

Ostatecznie wszystkie te kroki powinny zmniejszyć zużycie paliwa z 78l do 59l na 100 km. Czy ten sport na tym starci? Znając inżynierów F1 znajdą sposoby by ubytki mocy nie odbyły się kosztem osiągów, a technologie opracowane w celu bardziej ekologicznej jazdy będzie można w przyszłości stosować w zwyczajnych pojazdach. Tak trzymać FIA!

źródło: gizmag

Podobne wpisy
Rekreacyjna jazda po trudnym terenie stała się ostatnio na tyle popularna i szeroko dostępna, że
Rok 2018 był kolejnym rokiem wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych. Coraz większemu wyborowi modeli towarzyszy oczekiwany
Udany zakup samochodu z drugiej ręki zazwyczaj wymaga choćby podstawowej wiedzy o motoryzacji. Jeśli znamy
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

3 thoughts on “Ekologia w F1”

  • Szczerze mówiąc nie wpadłbym na to,że Formułą 1 można zrobić w eko wersji, ale pewnie jeszcze nie raz się zdziwię!!!

  • Pingback: Rowerowy KERS
  • Pingback: Gdy eco driving to za mało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*