Domy przyjazne środowisku

Domy przyjazne środowisku


Domy ekologiczne to obecnie jeden z ważniejszych tematów w budownictwie. Inwestorzy prywatni coraz częściej zwracają uwagę na to, jak konstruowane są ich domy, czy są przyjazne dla natury, a także przywiązują uwagę do ich ekonomiczności.

Mówiąc o domach ekologicznych mamy na myśli przede wszystkim budynki, które posiadają panele słoneczne, rekuperację oraz pompy ciepła. To także budynki, które są wznoszone w zgodzie z naturą  – z wykorzystaniem dostępnych w okolicy i regionie surowców. Dom można nazwać ekologicznym tylko wtedy, gdy charakteryzuje się dość niskim zapotrzebowaniem na energię. Do ogrzewania mają być wykorzystywane odnawialne źródła energii, np. pellet, ekogroszek, drewno lub biomasa.

Czym odznacza się eko-dom
Temat eko budynków jest dosć rozległy i złożony. Jednak wszystkie domy ekologiczne mają pewne cechy wspólne, których występowanie jest niezbędne, aby nazwać dom przyjaznym dla środowiska. W skład tych cech wchodzą:
-technologia budowy,
-zastosowane w konstrukcji materiały,
-sposób, w jaki dom będzie użytkowany,
-otoczenie budynku.

Drewniane bale
Domy ekologiczne z bali wznoszone są z drewna, a konkretnie z bali o średnicy od 10 do 35 centymetrów. Dużym plusem jest niewielki koszt budowy, który wynosi około 2 tysięcy zł. za metr kwadratowy. Najbardziej opłacalna jest budowa w okolicy zalesionej, gdzie możemy kupić surowiec pochodzący z wycinki. Plusem drewna są znajdujące się w nim naturalne olejki eteryczne, które wydzielają się do wnętrza przez wiele lat od postawienia budynku – ma to dodatkową zaletę zdrowotną.

Dom szkieletowy
W tym wypadku również wykorzystuje się przede wszystkim drewno. Poszczególne elementy szkieletu domu przygotowywane są w odpowiednich warunkach w zakładach produkcyjnych. Gotowe elementy następnie są dostarczane na budowę i tam składane. Taka technologia pozwala na szybkie wznoszenie budynku, co również wpływa pozytywnie na otoczenie i nie obciąża środowiska.

Dom z gliny
W tym wypadku do produkcji wykorzystuje się glinę oraz oczyszczoną słomę. Specjaliści polecają wznoszenie takich budynków w miejscach, w których występują naturalne pokłady gliny.

Podobne wpisy
Chcesz otworzyć warsztat lub dopiero zaczynasz i majsterkujesz w swoim garażu? W takim razie z
Widzenie 3D to zdolność porównywania różnych odległości przedmiotów. Jak się okazuje, nie każdy zobaczy obrazy
Poszukując najlepszego dla nas materaca do spania, warto dobrze przemyśleć, jakie mamy możliwości oraz czego
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

1 thought on “Domy przyjazne środowisku”

  • Wraca też moda na domy ze słomy i gliny, gdzie dominującym surowcem jest właśnie słoma. W takich budynkach ściany ze słomy pokrywa się gliną, a następnie całość tynkuje, aby glina nie łapała wilgoci. Plusem jest bardzo niski koszt budowy, a minusem fakt, że trzeba się spieszyć (właśnie przez wilgoć).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*