Cała prawda o żarówkach LED

Cała prawda o żarówkach LED

Nie trzeba mieć fakultetu z fizyki by stwierdzić, że najbardziej ekologicznym typem oświetlenia są diody LED. Oczywiście nie sposób zanegować ich małego poboru prądu, niemniej naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego obnażają inne słabości tej technologi.

Cała prawda o Earth Hour

Otóż okazuje się, że diody zawierają niebezpieczne pierwiastki takie jak ołów, nikiel czy arsen, które uwalniane są, gdy żarówka pęka. Co gorsza substancje te mogą być rakotwórcze, nie wspominając o zanieczyszczeniu środowiska przez nie powodowanym.

Nie ma jednak powodu do paniki, gdyż pojedyncze uszkodzone żarówki nie zawierają wystarczająco szkodliwych chemikaliów by zatruć użytkowników.  Niemniej, gdy więcej ledowych odpadków trafi na wysypisko, może to już być problem dla pracujących tam ludzi. Dlatego należy zabiegać o jak najszybsze oznaczenie tego typu żarówek jako odpad toksyczny. Pytanie, czy ekologiczne lobby nam na to pozwoli.

źródło: gizmag

Podobne wpisy
Większość z nas choć raz w życiu choć raz w życiu się odchudzała. Z bardzo
Świece zapachowe szturmem podbiły serce niejednego człowieka. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ
Piękny uśmiech nie powstaje sam. Jest on wynikiem regularnego mycia, pracy oraz kontroli dentystycznych. To,
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

7 thoughts on “Cała prawda o żarówkach LED”

  • warto dodać, że zniszczenie LED (btw. nie ma czegoś takiego jak dioda LED – Light Emitting Diode – to brzmi jak ABS hamowania :P)\r\n\r\nA o tym z czego są robione to i tak nie argument bo więcej syfu (za przeproszeniem) każdy z nas ma w monitorze/PC.

  • I dlatego monitory są (powinny być) utylizowane na specjalnych wysypiskach przeznaczonych dla sprzętu elektronicznego, czego nie można niestety powiedzieć o LEDach.

  • Pingback: Niecodzienne bikini
  • Pingback: Bioniczna lampa Phillipsa
  • Diody LED wcale nie mają takiej trwałości, jak producenci by sobie tego życzyli. Doświadczenia związane ze wprowadzaniem tych źródeł do oświetlenia ulicznego pokazują niedostatki technologii. Ponadto jakość światła pozostawia wiele do życzenia. Zapraszam do przejrzenia Forum Lighting-Gallery, a w szczególności tego działu: http://lighting-gallery.pl/viewforum.php?f=61\r\nDiody są dobre, ale nie do każdego zastosowania i nie zawsze.

  • KUPIŁEM WŁAŚNIE PRZED CHWILĄ 10 ŻARÓWEK LEDOWYCH I DOSTAŁEM OD ZNAJOMEGO LINKA Z TYM ARTYKUŁEM NIE WIEM CO O TYM SĄDZIĆ ŻŹARÓWKA STOSUNKOWO TANIA 18.50 PLN DAJE DOBRE SWIATŁO ROK GWARANCJI NO I POBÓR MOCY 5 WAT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*