Audi pracuje nad sztucznym dźwiękiem silnika

Audi pracuje nad sztucznym dźwiękiem silnika

Dla prawdziwego fana motoryzacji nie ma nic piękniejszego od mechanicznego dźwięku silnika V6, gardłowego pomruku V8 czy przeraźliwego wrzasku V12. Niestety wiele wskazuje na to, że już wkrótce te piękne dźwięki zastąpi szum niezwykle cichych i oczywiście ekologicznych silników elektrycznych. Miłośnicy silników spalinowych będą zmuszeni przesiąść się do samochodów z takimi właśnie jednostkami, a dźwięk jednostki V8 czy V12 zostanie tylko w pamięci. Czy aby na pewno?

 

Przyszłe modele Audi e-tron będą poruszały się na długich odcinkach wykorzystując praktycznie niesłyszalny napęd elektryczny. By przechodnie mogli usłyszeć je w ruchu miejskim, marka stworzyła syntetyczny dźwięk silnika: Audi e-sound. Brzmi to trochę zabawnie, bo jak można zastąpić dźwięk prawdziwego silnika syntetycznym odgłosem biegnącym z głośnika? Przecież dźwięk jest szczególną cechą samochodu. Cechą, którą można, co prawda opisać fizycznie, ale trzeba ją przede wszystkim przeżyć. Czy głośnik jest w stanie to zastąpić?

 

Osobiście uważamy, że nie. Tu nie chodzi tylko o sam dźwięk. Tu chodzi także o zapach, wibracje, osobiste odczucia i oczywiście moc płynąca z silnika spalinowego oraz świadomość tego, że ma się władzę nad potężnym potworem pod maską, a nie zestawem baterii i kabli. Oczywiście ekolodzy będą zachwyceni tym rozwiązaniem, ale prawdziwi miłośnicy motoryzacji w najlepszym wydaniu po prostu ironicznie się uśmiechną, gdy usłyszą na ulicy dźwięk silnika naśladowany przez głośnik.

Źródło: Audi

Podobne wpisy
Samochód nie musi służyć jedynie przewozowi zakupów. Do tego wniosku z roku na rok dochodzi
Na samym początku trzeba sobie uzmysłowić jedną, bardzo ważną rzecz. Michelin Active Wheel to nie jest
Wakacje to okres, w którym większość osób wyjeżdża na urlop razem z rodziną czy też
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

1 thought on “Audi pracuje nad sztucznym dźwiękiem silnika”

  • Głośniki imitujące silniki już są wykorzystywane i to nie w jakiś śmiesznych samochodzikach, ale w najwyższej klasie Audi. Znajomy pracuje w serwisie i mówił, że w autku za ok 600 tyś zł taki głośniczek jest montowany i kosztuje tylko… 17 tyś zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*