5 sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu

5 sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu


Według wyliczeń specjalistów w ciągu godziny wdychamy około 50 bilionów zanieczyszczeń w postaci cząsteczek. Jest to szczególnie uciążliwe dla alergików oraz osób z osłabionym układem oddechowym.
Zanieczyszczone powietrze jest zagrożeniem również dla osób, które na co dzień nie zmagają się z żadnymi chorobami. Unoszące się w mieszkaniu cząstki brudu i kurzu mogą prowadzić do pewnych zmian chorobowych, uczuleń, a także astmy. Warto zatem zadbać o jakość powietrza w domu i zapamiętać 5 sposobów na czyste powietrze w naszym otoczeniu.

Wietrzenie mieszkania
Zasada numer jeden to systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Współczesne mieszkania są niezwykle szczelne – plastikowe okna, podwójne drzwi, ocieplenie budynkow – to wszystko sprawia, że wentylacja nie jest tak dobra, jak w przypadku np. starych konstrukcji drewnianych. Koniecznie należy przeprowadzać regularną kontrolę systemu wentylacji w domu i codziennie otwierać okna na oścież, przynajmniej na kilkanaście minut.

Pozbądź się kurzu
Całkowiete pozbycie się kurzu z domu nie jest możliwe, ale możemy ograniczyć jego ilość w otoczeniu. Wystarczy regularnie ścierać kurz z mebli i innych powierzchni. Zamiast zasłon i firanek zamontuj rolety lub żaluzje, stosuj farby odpychające kurz od ścian, regularnie pierz narzuty i koce, zrezygnuj z dywanów i wykładzin dywanowych.

Obniż wilgotność powietrza
Ciepłe i wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i roztoczy. Optymalna wilgotność to 40-60 procent – poziom ten można kontrolować za pomocą wilgotnościomierza.

Rośliny
Rośliny w domu to pożyteczni przyjaciele, którzy wzbogacają atmosferę w tlen, a przy tym pochłaniają szkodliwe dla nas związki chemiczne, jak benzen, aceton, formaldehyd. Najlepsze są gatunki cieniolubne, które posiadają duże liście.

Stosuj oczyszczacze powietrza
Na rynku dostępne są specjalne urządzenia, które oczyszczają atmosferę z kurzu, roztoczy, zarodników grzybów, drobin, pyłu, a nawet bakterii i grzybów. Można również stosować odkurzacze, które mają wbudowany filtr.

Podobne wpisy
Chcesz otworzyć warsztat lub dopiero zaczynasz i majsterkujesz w swoim garażu? W takim razie z
Widzenie 3D to zdolność porównywania różnych odległości przedmiotów. Jak się okazuje, nie każdy zobaczy obrazy
Poszukując najlepszego dla nas materaca do spania, warto dobrze przemyśleć, jakie mamy możliwości oraz czego
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

1 thought on “5 sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu”

  • Oczyszczacze są skuteczne, dużo wyłapują pyłków z powietrza. Dodatkowo nawilżają powietrze i trochę ochładzają, dlatego są idealne na ciepłe dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*