Dom z certyfikatem LEED

dom z certyfikatem leed

Na początek warto wyjaśnić co to za certyfikat LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) Green Building Rating System?). W skrócie jest to system oceny i zbiór dobrych praktyk prowadzących do budowy domów przyjaznych środowisku oraz energooszczędnych. Firmy lub budynki legitymujące się takim znakiem dają nam pewność, że ich metody i produkty są naprawdę „zielone”. Dokładny opis i informacje na temat obejmowanych zagadnień znajdziecie na stronach LEED.

Jeden z pierwszych domów z certyfikatem LEED powstał w Arlington w stanie Virginia. otrzymał certyfikat LEED Platinum oraz jednocześnie wyróżnienie „Best Single Family Residential Project” od organizacji Virginia Sustainable Building Network. Projekt wykonała pracowania architektoniczna Kaplan Thompson Architects, a w budowę zaangażowano firmę Metro Green. Z tego mariażu powstał dom z czterema sypialniami, inspirowany architekturą loftów, który wzbudza ogromną zazdrość w każdym kto ogląda te zdjęcia.

Koszt ogrzewania za ten 355 metrowy dom wynosi nie więcej niż 300 dolarów! Dużo? 300 dolarów na rok! Instalacje, konstrukcja oraz okna i drzwi otrzymały ocenę energetyczną 5+.

Warto zajrzeć na stronę Kaplan Thompson Architects i dowiedzieć się więcej o szczegółach. A teraz zapraszam do nacieszenia oka designem.

dom energooszczędny

dom pasywny

wnętrze domu energooszczednego

facebookgoogle_plus
0 votes