Zalety ogrzewania podłogowego

Nie ma takiej dziedziny życia, której technologia nie byłaby w stanie znacznie usprawnić i ta cecha ludzkiej wynalazczości chyba nigdy nie przestanie nas zadziwiać. Weźmy za przykład takie ogrzewanie mieszkania – zaczęło się od ocieplania jaskiń skórami, ale o wiele lepsze efekty dało odkrycie ognia. Później człowiek usprawniał swoje paleniska, aż doszedł do wynalezienia pieców. Ulepszano wciąż palone paliwa, aż w pewnym momencie zwykły piecyk przeobraził się w centralne ogrzewanie, którego reprezentantem w każdym pokoju jest kaloryfer albo grzejnik. W dzisiejszych czasach jednak i taki sposób staje się powoli przestarzały i nieekonomiczny, a rynek podbija ogrzewanie podłogowe. Koszty? Okazuje się, że wcale nie są wysokie.

ogrzewanie podłogowe

Tak, to prawda. Dotychczas uważano instalowanie ogrzewania w podłodze za swego rodzaju luksus, którego miejsce jest w położonych na obrzeżach miast willach nowobogackich obywateli. Okazuje się jednak, że nie jest to impreza specjalnie droga. Tak to już bowiem bywa z nowinkami na rynku – po niedługim czasie ich ceny schodzą do dużo rozsądniejszych poziomów. Okazuje się zatem, że suma kosztów sprzętu i jego instalacji jest porównywalna w przypadku obu rodzajów systemów. Ogrzewanie podłogowe może przegrać kosztowo tylko wtedy, kiedy ma być instalowane w już urządzonym i zamieszkałym lokalu – wtedy bowiem ostro idą do góry ceny samej instalacji, czego powodem jest konieczność przeprowadzenia generalnego remontu i zerwania podłogi.

Nawet i z dodatkowym wydatkiem na wybebeszenie mieszkania, nie można na dłuższą metę odmówić oszczędności ogrzewaniu podłogowemu. Jak wykazują badania i analizy, eksploatacja takiego systemu jest nawet o 30% tańsza w stosunku do instalacji tradycyjnej. Bierze się to stąd, że podłoga, jako powierzchnia grzewcza, jest daleko większa od kaloryferów czy grzejników, przez co o wiele łatwiej przekazuje powietrzu ciepło. Poza tym, dzięki temu nie musi być nagrzewana aż do 60-70 stopni, jak ma to miejsce w przypadku kaloryferów. Wystarczy zaledwie 22-25 stopni – jak wielką oszczędnością to jest, nie trzeba chyba tłumaczyć.

Warto więc zastanowić się dwa razy, zanim sięgnie się po stare rozwiązania. Nowe są o wiele bardziej ekonomiczne, komfortowe i – jak się okazuje – wcale nie droższe od swoich tradycyjnych pobratymców.

Podobne wpisy
Zima zachwyca nas pod wieloma aspektami i duża część osób uważa ją za ulubioną porę
Nie ma chyba lepszej propozycji obuwniczej dla klasycznych botków czy kozaków od workerów. Nie tylko
Na przełomie ostatnich sezonów, sporą popularnością cieszą się lakiery hybrydowe Semilac. Dotyczy to zarówno profesjonalnych
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*